برنامه ها

rainbow

کلاس ریاضی

اهمیت وضرورت آموزش مفاهیم پایه ریاضی

در سالهای اخیر آموزش مفاهیم پایه ریاضی برای خردسالان در کشورهای پیشرفته  و در حال توسعه مورد توجه روانشناسان و برنامه ریزان آموزشی واقع شده است. در گذشته توانایی های کودکان در درک این مفاهیم کمتر از واقع انگاشته می شد در صورتی که امروزه یافته های تحقیقاتی نشان می دهند که توان درک مفاهیم ریاضی خردسالان به طورغیر منتظره ای بالاست.

اهمیت وضرورت آموزش مفاهیم پایه ریاضی

در سالهای اخیر آموزش مفاهیم پایه ریاضی برای خردسالان در کشورهای پیشرفته  و در حال توسعه مورد توجه روانشناسان و برنامه ریزان آموزشی واقع شده است. در گذشته توانایی های کودکان در درک این مفاهیم کمتر از واقع انگاشته می شد در صورتی که امروزه یافته های تحقیقاتی نشان می دهند که توان درک مفاهیم ریاضی خردسالان به طورغیر منتظره ای بالاست. پژوهش های شناختی نشان داده اند که خردسالان قادرند تا مفاهیم پایه ریاضی را به خوبی فراگیرند و سیستماتیک و مبتنی بر آموزش مفاهیم اساسی به خردسالان 3 تا 7 ساله بنیان و اساس محکمی برای پیشرفت  در دوره های بعدی تحصیل آنها فراهم می آورد.  به عبارت دیگر بنیان و اساس پیشرفت و یادگیری ریاضی در تمام ادوار زندگی، در سالهای آغازین و در مهد های کودک و پیش دبستانی پایه گذاری می شود. اگر این دوره مورد توجه واقع نشود کودک در مدرسه از همسالان خود عقب تر و ناتوان تر خواهد بود و در طول زمان این عقب ماندگی و ناتوانی بیشتر شده و جبران آن در سالهای بعد دشوارتر خواهد بود. اغلب کودکان در سنین پیش دبستانی به دلیل قرار گرفتن در محیط هایی که از نظر آموزش مفاهیم پایه ریاضی غنی نیسـت، زمانیکه مواجه با برنامه های رسمی مدرسه می شوند دچار تشویش شده و ترس از ریاضی را در خود توسعه می دهند. یک برنامه آموزشی مناسب می تواند این شکاف را پر کند. با این وجود تحقیقات موجود تا سال 2008 نشان می دهند که برنامه های مناسب برای آموزش ریاضی به خردسالان در این گروه سنی مود توجه قرار نگرفته است. با این اوصاف برنامه های مناسب و با کیفیت آموزش ریاضی نمی توانند تصادفی، غیر رسمی و غیر سیستماتیک باشند. استفاده از این برنامه ها و نقش مربیان مجرب در یادگیری ریاضی در سال های آغازین زندگی کودکان امری بسیار مهم بوده که عدم توجه به آن معضلات جدی در آینده تحصیلی آنها ایجاد خواهد کرد.

معرفی برنامه I-Maths

I-Maths توسط موسسه بین المللی UCMAS و به سرپرستی پروفسور دینو- ونگ در سال 2003 در کشور مالزی ابداع شده و از آن زمان تا سال 2010 فقط در مالزی اجرا گردید. هم اکنون در 11 کشور دنیا از جمله : چین، سنگاپور، هند، ترکیه و ... این سیستم در حال اجراست و کشور عزیزمان ایران دوازدهمین کشوری است که به خانواده I-Maths پیوسته است. مواد آموزشی، کتاب ها و روش آموزش این سیستم بر پایه مبانی علمی و نظریه های معتبر روانشناسی بوده و منطبق با استاندارد های NAEYC و NCTM  می باشد. برنامه مزبور که حاصل سال ها پژوهش محققان است باعث شده که کودکان از طریق مفاهیم پایه ریاضی درک بهتری از دنیای اطرافشان داشته باشند. پنج هدف اصلی این دوره آموزشی عبارتند از:

  • از بین بردن ترس ریاضی: نشان میدهد  65 درصد مردم از ریاضی می ترسند و به طور آگاهانه یا ناآگاهانه این ترس را به فرندان خود منتقل می کنند.
  • پردازش اطلاعات در سطح ادراک و از بین بردن موانع خلاقیت: خلاقیت آموزش دادنی نیست، همه بچه ها خلاقند فقط برای بروز آن باید موانع خلاقیت برداشته شود.
  • مهارت مشاهده و فکر کردن: این مهارت مهم ترین وجه تمایز انسان با سایر موجودات است.
  • انتفال مفاهیم پایه و اساسی ریاضی: زبان ریاضی قوی ترین ابزار برای درک محیط پیرامون است.
  • درک و استنتاج در عمل: آنچه را که می شنوند فراموش می کنند و آنچه را که می بینند به خاطر می آورند، آنچه را درک میکنند و می فهمند که انجامش می دهند(کونفسیوس)

طول دوره I-Maths سه سال است و هر سال شامل چهار ترم می باشد. کلاس ها هر هفته 2 جلسه بوده و ظرفیت کلاس 10 تا 16 نفر تعیین گردیده است. کلاسهای آموزشی به صورت عملی و همراه با بازی و در محیطی شاد اجرا میشود. بسته آموزشی و کتاب های I-Maths منحصر به فرد بود و گواهی های لازم در این خصوص از مراجع ذیربط اخذ شده است. مدرسان این سیستم از بین مربیان با تجربه مهد های کودک پس از احراز شرایط لازم انتخاب شده اند و بعد از آموزش زیر نظر مدرسان بین المللی اجازه تدریس یافته اند.

درباره ما

موسسسه عطرک(عصر طلایی رشد کودک) در سال 2014 موفق به اخذ نمایندگی انحصاری I-Maths مالزی در ایران گردیده است و با تلاش یکساله مجوز و تاییدیه های لازم از وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی کشور را اخذ نموده است.

این موسسه کار خود را در استان تهران با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و متخصصین حوزه کودک و ریاضیات رسما از تابستان 1394 آغاز نموده است.و در حال حاضر نماینده رسمی I-Maths در منطقه محمودیه تهران مهد کودک چکاوک می باشد و در تلاش است تا با کمک مهد کودک چکاوک گامی مهم در توسعه این مهارت برای کودکانمان بردارد.

اعضای اصلی تیم نمایندگی استان تهران:

دکتر سید صادق بحرینی: دکترای مدیریت آموزشی، عضو هیئت علمی و مدیر اجرایی استان تهران

دکتر احمد رضا یزدانیان: دکترای ریاضیات، عضو هیئت علمی و مدیر برنامه ریزی آموزشی

دکتر ثنا نوری مقدم: دکترای روانشناسی کودک، عضو هیئت علمی و مدیر پژوهش و توسعه

حجت اله فرهنگیان: کارشناس ارشد MBA، استاد دانشگاه و مدیر توسعه بازار

twittergallerycontact مارا دنبال کنید