برنامه ها

rainbow

موسیقی

Kids Drawing

مپکم(آموزش موسیقی)

به سیستم یکپارچه و هوشمند آموزش موسیقی خوش آمدید!

مصاحبه با استاد مانیا حسینی در خصوص شیوه آموزش هوشمند موسیقی مپکم

 

1.      این نوع آموزش موسیقی ریشه در کجا دارد؟

سیستم موسیقیماایرانی هستش، در این سیستم ما دیگه نیازی نداریم که از فرهنگ دیگه ای سیستم بگیریم و دنباله رویی و تقلید کنیم، این سیستمی هست که خودمون اون رو به وجود آوردیم... .

 

2.      آیا برای آموزش موسیقی به کودک در ایران از سیستم خاصی استفاده میشه؟

در همین بحث موسیقی ایرانی نکته ای که وجود داره اینه که ما روی آموزش موسیقی به کودک هیچگونه فعالیتی نداریم؛ُ در ایران اگر کودک هم قبل از 7 سالگی بخوهد مورد آموزش موسیقی قرار گیرد، طبق همان شیوه ی موسیقی جهانی آموزش می بیند، یعنی همان موسیقی کودکی که در حال حاضر رایج است ارف، که هیچ سنخیتی ندارد با موسیقی بعد از آن(اگر کسی بخواهد موسیقی ایرانی کار کند.)

3.      چرا با وجود این سیستم های آموزشی، شما به فکر ابداع سیستم آموزشی جدیدی در موسیقی افتادید؟

هیچگونه فعالیتی صورت نگرفته. یکی از بحث هایی که در آموزش موسیقی وجود داره بحث فرهنگی هست که زیربنایی برای آن وجود ندارد، پس یکی از نیازها برای پایه گذاری سیستم موسیقی کودک این است که ما اگر بخواهیم موسیقی کشور خودمان را کار کنیم آیا میتوانیم زیربنای آن را از موسیقی کشورهای دیگر بگیریم؟ خیر، می بایست خودمان از فرهنگ خودمان سیستمی داشته باشیم.

4.      مپکم چیست؟

مپکم یه سیستم آموزش هوشمند موسیقی به کودکان زیر 7 سال هست، و هدف آن صرفا آموزش موسیقی به کودکان نیست، بلکه هدف این است که کودک درست بزرگ شود.

ما زبان سیستم های آموزشی موسیقی را در این سیستم کودکانه کردیم، اصطلاحات، روش تدریس و ... کودکانه(کوچک شده، مختصر شده) است؛ زمانی که برای کودک در این سیستم گذاشته میشود بیشتر است، امکانات مفصل تر است و اهدافی که داره دنبال میشه یه اهداف طولانی مدت است، یعنی خیلی فکرهای دقیق روی آن شده.

در این سیستم سعی شده تا تمام کم و کاستی ها و نقص ها برطرف بشه، ما حتما در کارمون موسیقی سنتی ایران، بومی، فولکلور، و موسیقی قدیمی وجود داره، علاوه بر آن یه سیستمی هست از مجموعه سیستم های 100 سال اخیر در دنیا که چکیده ای از هر سیستمی که مناسب فرهنگمونه(مثل کارل ارف) بهره بردیم، اما نه به خاطر بلز و زایلوفون آن؛ ما از کارل ارف همکاری را به بچه ها یاد می دهیم، از زولتان کدای فرهنگ پرورشی را یاد می دهیم، ولی نت خوانی و تئوری نداریم و همه چیز عملا بررسی می شود، از مونته سوری کلاس های گروهی آن، و به همین شکل سایر مکاتب...، و پایه های اصلی مون هم از سوزوکی؛ سوزوکی هم موسیقی را با شعر و آواز و بازی و... شروع کرد.

ما برای ماندگاری یه سری اسطوره ها، موضوعات اساطیری، آیین های مذهبی و ... در فرهنگمون، در کارمون ازشون استفاده کردیم.

درکل زیر بنای این سیستم می شود 13 تا سیستم آموزشی 100 سال اخیر، به اضافه ی نقص هایی که سعی کردیم برطرف کنیم، و چند فعال که در حال حاضر  یکی از آنها که آقای ثمین باغچه بان نام دارند متاسفانه در قید حیات نیستند، و یکی دیگر که خانم گیتی خسروی هستند.

از اینها و اضافه کردن یه مبحث اصلی بهش، مپکم شکل می گیره و اون هم نقش مادره. توی سیستم هایی که تا حالا بررسی کردیم هیچ موقع تاکیدی روی این نشده که آموزش هم سان با مادر و کودک باید شکل بگیره، ما در مپکم ابتدا از مادر شروع میکنیم و نهایتا تولد کودک شکل میگیره، و چون این بستر سازی فرهنگ سازی شده، نتیجتا از ریشه همه چیز درست پیش میره، که این زیر بنای اصلی تشکیل دهنده ی مپکمه.

5.      آموزش این سیستم به کودک از چه گروه سنی شروع میشه؟

چون این مسئله باید زیر بنایی در ایران حل بشه، هر جه این سن پایین تر باشه، به زیر بنای سالم تر نزدیک تر میشه.

در واقع مادر از زمانی که متوجه میشه بارداره، این آموزش ها براش شکل می گیره، ولی به صورت عمده بچه می تونه از 3سالگی تحت آموزش عرضه و  تقاضا قرار بگیره.

6.      دوره های آموزشی کودک در این سیستم چطور تدبیر شده؟

ما یه دوره هایی داریم برای مادرایی که هنوز صاحب فرزند نشدن و کودکی در جریان نیست؛ این آموزش ها به این خاره که یه محیط سالم از بابت فرهنگی و  بستر سازی برای هر آموزشی به وجود آورده بشه. برای اینکه مادر یه دوره ی بارداری راحت و سالم و با آرامش داشته باشه و خیلی از اتفاقات ناگوار نامحسوس که بعد از به دنیا اومدن بچه، تقریبا برای همه اتفاق می افته و این باعث میشه که مادر از لحاظ آرامش براش یه افت روانی پیش بیاد، به خاطر بهم ریختگی ای که جو خونه پیدا کرده به خاطر ورود کودکش یا ...، این باعث میشه که از همون اول ناسزگری بین مادر و کودک به وجود بیاد و یه شکافی بینشون ایجاد شه که این شکاف در سالهای بعدی ممکنه عمیق تر هم بشه به همین خاطر ما یه سری بستر سازی ها و فرهنگ سازی ها می کنیم که در آینده در مدنیت خودمون تاثیر داره... . این دوره به واسطه اینکه هدایتگر موسیقی ست شامل سیستم ما شده، به واسطه ی موززیک های مدیتیشن، ریلکسیشن و آشنایی با موزیک های ناب کلاسیک و یکی دو تا از آهنگهای معروف از جمله موتزارت، نیاز حیاتی می بینه که اینها توسط خانواده به ویژه مادر باردار گوش داده بشه.

در دوران بارداری 3 دوره داریم:

1)      جنین 0 تا 3 ماه-----2)3 تا 6 ماه------3) 6 تا 9 ماه.

که هر کدوم با توجه به اینکه جنین در آن دوره چه نیازهایی داره و در حال چه رشدی هست، در اختیارش قرار می گیره.

دوره بعدی دوره تولد کودک هست، که دوره ی تولد کودک تا 3 سالگی 2 بخش میشود:

1)تولد تا 18 ماهگی------2) 18 ماهگی تا 3 سالگی.

که یه دورهی کوتاه هم بین 1 تا 5/ 1 سال هست.

این دوره ها با توجه به رشد نموداری بچه در نظر گرفته شده ریشه ی همه ی طرح ها شنیداری هست و بازی.

از 3 سالگی به بعد دیگه تشکیل کلاس ها به صورت راهکار و انفرادی و مادر نیست، بلکه به صورت گروه های بچه های هم سن و سال و نزدیک به هم از لحاظ شخصیتی و رفتاری و گویشی و توانمندی ست. این دوره از 3 تا  7 سال شکل می گیره و این میشه قطع زیر 7 سال ما.

7.      برنامه آموزشی خاصی برای سنین بالای 7 سال نیز در نظر دارید؟

به طور کل مپکم برای سن قبلا از تولد تا جوانی(با توجه به سیستم آموزشی ما بین 18 تا 20) در نظر گرفته شده، در 3 قطع. این تقسیم بندی مقاطع از روی مباحثی که روی اون کار شده شکل گرفته: 1) قبل از شکل گیری کودک. 2) 0 تا 12 سالگی. 3) 12 تا 18 یا 20 سالگی(یا هر سنی که بخواهند آموزش را برایش متوقف کنند). ولی قطع 0 تا 12 سال خودش در 2 بخش عنوان میشه:1) کودک باسواد. 2) کودک بی سواد.

8.      آیا به نظر شما آموزش از سنین تا این حد پایین باعث نمیشه تا کودک از موسیقی دلزده بشه؟

خیر، چرا که در این سیستم بنیه ی ما روی خلاقیت و پرورش هست، و خلاقیت یه چیزیه که کاملا منحصر به فرده، بنابراین هر کس با توجه به نیاز هایی که درورن خودش میبینه که به دنبال این آموزش اومده، ازش بهره می بره؛ یعنی در جهت رفع نیازهاشه و نه اضافه کردن مسائلی که هنوز نیازشو احساس نمی کنه.

9.      این سیستم تا چه حد با فرهنگ موسیقی ایران بومی شده؟

کسی که این سیستم رو به وجود آورده از خود این فرهنگه و غریبه نیست. بنابراین درصد پنجاه به بالا رو میتونیم بهش بدیم؛ ولی خب نم تونیم بگیم که چون پنجاه درصد این سیستم با فرهنگ ایرانی عجینه، پس خوبه و بهتر نتیجه خواهد داد، خیر، ملاک را بر این گذاشتیم که توی این سیستم فرهنگی سنگین باشد و لنگر داشته باشد که فرهنگ کودکمون هست؛ فرهنگ موسیقی کودک فرهنگ موسیقی اش هست که با اون بازی می کنه، یعنی فرهنگ موسیقی بازی. بنابراین موسیقی کودک تحت مپکم موسیقی بازی اسم گذاشته میشه.

10.  دوست دارین این سیستم در نهایت منجر به چه بشه؟

دوست دارم که این سیستم در یه بازه زمانی تریف شده به بالاترین ثمردهی برسه، یعنی هر کودک با هر توانمندی ای که وارد میشه، به اون جوابی که میخواد برسه.

دوست دارم که این اتفاق در کوتاه ترین زمان اتفاق بیفته، چرا که زمان هر چه کوتاه تر باشه انگیزه برای ادامه مراحل هم بیشتره.

امیدوارم که تحت این سیستم برای کودک واقعا یه تکامل و بلوغ فکری و احساسی رخ بده که دیگه نقطه ی کوری در شخصیتش وجود نداشته باشه.

twittergallerycontact مارا دنبال کنید